Uutiset

Ilves julkisti nipun uusia sopimuksia: Marko Ojanen siirtyy Tapparasta joukkueen valmennusryhmään

Ilves julkisti nipun uusia sopimuksia: Marko Ojanen siirtyy Tapparasta joukkueen valmennusryhmään

Ilveksen liigajoukkueen uuden valmennusryhmän muodostavat kaudella 2020-21 päävalmentaja Jouko Myrrä, 51, valmentajat Marko Ojanen, 46, ja Pasi Saarinen, 42, maalivahtivalmentaja Markus Korhonen, 44, sekä fysiikkavalmentaja Juha Koskela, 45. Joukkueenjohtajana toimii Timo Peltomaa, 51.

Uusina pelaajina Ilvekseen siirtyvät hyökkääjät Taavi Vartiainen, 25, ja Joni Ikonen, 20, sekä puolustaja Santeri Airola, 19. Vartiaisen ja Airolan sopimukset ovat 2+1-vuotiset ja Ikosen kaksivuotinen. Ilves julkaisi sopimuksiaan tiistaina.

Tapparasta Ilvekseen siirtyvä Marko Ojanen aloitti valmennusuransa Tapparan C-nuorissa kaudella 2008-2009. Seuran Liiga-joukkueessa hän toimi apuvalmentajana yhdeksällä kaudella saavuttaen Suomen mestaruuden ja neljä SM-hopeaa. Kaudella 2016-2017 Ojanen työskenteli Tapparassa junioritoiminnan urheilukoordinaattorina, minkä lisäksi hän on toiminut Suomen nuorisomaajoukkueissa apuvalmentajana ja vuosina 2015-2017 A-maajoukkueen videovalmentajana. Pelaajana Ojasen tilille kertyi pudotuspelit mukaan luettuna 763 Liiga-ottelua, alle 20-vuotiaiden MM-pronssi, Suomen mestaruus ja kaksi SM-hopeaa.

- Tunnemme hyvin Marko Ojasen työmoraalin, jolla hän paneutuu valmentamiseen liittyviin asioihin niin jää- ja oheisharjoittelussa kuin yksilöiden valmentamisessakin. Markolla on pitkä kokemus ja selkeät vahvuutensa apuvalmentajana toimimisessa, ja yksilöiden kehittämisen saralla hän on vastannut monien suomalaisten pelaajien valmentamisesta myös omalla ajallaan. Hän oli ykkösvaihtoehtomme tähän rooliin, ja olemme erittäin tyytyväisiä, että saimme tehtävään haluamamme henkilön, sanoo Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela.

Ilveksen B-nuorten päävalmentajan paikalta liigajoukkueen valmennusryhmään siirtyvän Pasi Saarisen valmennusura alkoi kaudella 2012-2013 Mestiksessä Lempäälän Kisan apuvalmentajana. Seuraavan kauden aikana hän siirtyi päävalmentajaksi Suomi-sarja-joukkue Nokian Pyryyn, jossa hän jatkoi tehtävässään myös kauden 2014-2015. Ilveksen A-nuorten valmennusryhmässä Saarinen aloitti kaudella 2015-2016, jolloin Ilves voitti A-nuorten Suomen mestaruuden. Toimittuaan A-nuorten apuvalmentajana kolmen kauden ajan Saarinen siirtyi päävalmentajaksi Ilveksen B-nuoriin, joita hän valmensi kahdella viime kaudella. Peliuransa aikana Saarinen pelasi pudotuspelit mukaan luettuna 538 Liiga-ottelua saavuttaen Suomen mestaruuden ohella SM-hopeaa ja -pronssia.

Ilveksen A-nuorten päävalmentajana toimii kahdella seuraavalla kaudella Miikka Kuusela, 43, jonka sopimus julkistettiin joulukuussa. Kuuselan johtamaan valmennusryhmään liittyvät Juha Selin, 41, ja Tomi Pettinen, 42, sekä maalivahtivalmentaja Roope Antila, 26. Kolmikon sopimukset ovat vuoden mittaiset, ja Pettisen sopimus sisältää myös option seuraavasta kaudesta.

187-senttinen, 91-kiloinen ja vasemmalta puolelta laukova hyökkääjä Taavi Vartiainen on Lahden Pelicansin kasvatti, joka on pelannut Liigassa 271 runkosarjaottelua tehoilla 20+33=53. Kuluneella kaudella 25-vuotias hyökkääjä teki 42 ottelussa pisteet 0+6=6 ja toissa kaudella 58 ottelussa 11+8=19.

- Halusimme joukkueeseemme lisää kokoa ja voimaa maalineduskamppailuihin sekä hyökkäyspeliimme. Saamme Taavi Vartiaisesta kova-asenteisen joukkuepelaajan, jonka vahvuuksiin lukeutuvat myös alivoimapelaaminen ja laukausten blokkaaminen, kommentoi urheilujohtaja Timo Koskela.

KalPasta Ilvekseen siirtyvä 20-vuotias keskushyökkääjä Joni Ikonen on espoolaisen kiekkokoulun kasvatti, jonka Montréal Canadiens varasi vuoden 2017 NHL-varaustilaisuuden toisella kierroksella vuoronumerolla 58. Viime liigakauden 182-senttinen, 83-kiloinen ja oikealta puolelta laukova keskushyökkääjä joutui jättämään kokonaan väliin harjoitusottelussa tapahtuneen loukkaantumisen vuoksi.

19-vuotias puolustaja Santeri Airola on pelannut tähänastisen uransa kasvattajaseurassaan Imatran Ketterässä ja SaiPassa, jonka liigajoukkueessa hän teki ensiesiintymisensä toissa kaudella. Pittsburgh Penguins varasi puolustajan vuoden 2019 NHL-varaustilaisuuden seitsemännellä kierroksella vuoronumerolla 211.

Lisäksi Ilves on solminut 17-vuotiaan oman kasvattinsa Karri Ahon kanssa 2+1-vuotisen liigasopimuksen.
Ilveksessä jatkavat myös maalivahti Joonas Valtonen, 17, sekä hyökkääjät Joona Korhonen, 17, Jakub Kos, 16, ja Jani Nyman, 15, jotka pelaavat ensi kaudella seuran A-nuorten joukkueessa.

- On hienoa, että omista junioreistamme löytyy erittäin korkean potentiaalin omaavia pelaajia. Haluamme seurana tukea heidän kehittymistään ja antaa mahdollisuuden nousta Ilveksessä liigatasolle heti kun he sen ansaitsevat, sanoo Timo Koskela.

Päättyneellä kaudella pääosin KOOVEE:ta edustaneen hyökkääjä Erik Ahopellon, 23, sopimukseen sisältynyttä optiota ensi kaudesta ei käytetä. Loppukauden Ässissä lainalla olleen hyökkääjä Topias Haapasen, 21, sopimus puolestaan on purettu yhteisymmärryksessä.

Nyt julkistettujen sopimusten myötä Ilveksellä on 24 ensi kauden kattavaa pelaajasopimusta, joiden ohella kolmen muun pelaajan sopimukseen sisältyy optio kaudesta 2020-2021.

- Olemme erittäin tyytyväisiä tämänhetkiseen sopimustilanteeseemme. Kartoitamme edelleen pelaajamarkkinoita, mutta tällä hetkellä emme aktiivisesti etsi uusia pelaajia. Näissä täysin poikkeuksellisissa olosuhteissa joudumme seuraamaan myös maailman terveys- ja taloustilannetta, joilla on oma vaikutuksensa seurojen toimintaan ja joukkueiden rakentamiseen, toteaa urheilujohtaja Timo Koskela.

- Hienon kauden pelanneen Robert Leinon tilanne selviää kevään ja kesän aikana. Hänellä on sopimuksessaan ulkomaan optio tietyin ehdoin, mutta on myös täysin mahdollista, että hän jatkaa ensi kaudella Ilveksessä, sanoo Koskela.

Ilveksen sopimustilanne kaudelle 2020-2021:
 
Maalivahdit (1+1)
Ville Kolppanen (2020+1), Eetu Mäkiniemi (2021+1)
Puolustajat (9+1)
Karri Aho (2022+1), Santeri Airola (2022+1), Aleksi Elorinne (2021+1), Santeri Hatakka (2021+1), Oskari Laaksonen (2021), Kalle Maalahti (2020+1), Nikolas Matinpalo (2021), Jarkko Parikka (2021+1), Niko Peltola (2022), Tuomas Salmela (2021+1)
Hyökkääjät (14+1)
Joose Antonen (2021), Joni Ikonen (2022), Joona Ikonen (2022), Roby Järventie (2021+1), Robert Leino (2020+1), Teemu Lepaus (2021), Matias Maccelli (2021+1), Ville Meskanen (2021+1), Panu Mieho (2022), Miro Nalli (2021+1), Eetu Päkkilä (2021+1), Antti Saarela (2021+1), Eemeli Suomi (2021), Samuli Vainionpää (2022), Taavi Vartiainen (2022+1)

Lue lisää aiheesta:

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Voit käyttää näitä HTML tägejä ja attribuutteja:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>