Listeners:
Top listeners:
Radio SUN
Pirkanmaan työllisyystilanne on jatkanut myönteistä kehitystään. Pirkanmaan työttömyysaste oli helmikuussa 9,3 prosenttia. Työttömiä työnhakijoita oli helmikuussa yli 21 prosenttia ja lomautettuja 52 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten. Työllisyystilanne on maakunnassa nyt helmikuun 2019 tasolla.
Avoimia työpaikkoja ilmoitettiin TE-toimistoon helmikuussa yli 14 700 kappaletta. Se on 75 prosenttia viimevuotista enemmän. Eniten uusia avoimia paikkoja oli tarjolla palvelu- ja myyntityössä, rakennus-, korjaus- ja valmistustyössä sekä prosessi- ja kuljetustyössä.
Koko maan osalta työttömien työnhakijoita oli 265 591 henkilöä, joista lomautettuna 26 841 henkilöä. Työttömyysaste oli 10,1 prosenttia.
Tiedot ilmenevät Pirkanmaan ELY-keskuksen tänään julkaisemasta helmikuun työllisyyskatsauksesta.
Kirjoittaja: Kaisu Lämsä
Etelä-Pirkanmaa 96,7
Ikaalinen ja Hämeenkyrö 96,3
Kankaanpään seutu 106,7
Parkanon seutu 91,7
Tampere 107,8
Ylä-Pirkanmaa 91,5
Radio SUN on osa Pirmedioita.
studio@radiosun.fi
Mainosmyynti:myynti@radiosun.fi
Mainostrafiikki:radio@radiosun.fi
Uutis-, juttu- ja menovinkit: toimitus@radiosun.fi
Radio SUN
Suvantokatu 13
33100 Tampere
Studio 010 5844 655
WhatsApp 043 2170 273
Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käyttökokemuksen parantamiseksi. Tutustu tietosuojakäytäntöihimme täällä.