MAINOS
eLuotsi Finland Oy

Ovaali timantti tekee sormuksesta persoonallisen – sama hionta sopii sekä pelkistettyyn että näyttävään sormukseen

Timantin muoto vaikuttaa paljon koko sormuksen ilmeeseen. Ovaalihiottu timantti muistuttaa pyöreää briljanttia pehmeiden linjojensa ansiosta, mutta pitkänomainen muoto tekee siitä persoonallisen. Ovaali on näyttävä valinta keskimmäiseksi timantiksi. Samalla se on muodoltaan niin ajaton, että se sopii monenlaisiin sormuksiin.

Ovaalin vahvuus on monipuolisuus. Se voi olla sormuksen ainoa timantti tai sen rinnalle voi asettaa kokonaan muita hiontamuotoja. Siksi ovaali timanttisormus voi olla yhtä hyvin siro ja pelkistetty kuin runsas ja yksityiskohtainen. Kultasepät Andreasenin mallistosta löytyy tästä hyviä esimerkkejä: Classic, Idea ja Ruusu näyttävät, kuinka erilaisen ilmeen samalla timantin muodolla voi saada.

Ovaali erottuu edukseen myös pelkistetyssä sormuksessa

Ovaalin muoto erottuu erityisen selkeästi silloin, kun sormuksessa ei ole muita timantteja. Yksikivisessä korussa katse kohdistuu ainoaan timanttiin, ja juuri sen muoto määrittää pitkälti koko korun ilmeen. Ovaali tuo klassiseen solitaire-sormukseen persoonallisuutta ilman, että sormuksesta tulee kovin koristeellinen tai runsas.

Kun sivukiviä ei ole, ovaalin muoto näkyy esteettä ja sormuksen ilme säilyy selkeänä. Solitaire onkin hyvä esimerkki siitä, kuinka paljon pelkkä timantin hiontamuoto voi vaikuttaa muuten yksinkertaisen sormuksen ulkonäköön. Ovaali tuo klassiseen sormustyyliin oman tunnistettavan piirteensä. Sen pehmeästi kaartuvat reunat säilyttävät klassisen ilmeen, kun taas pitkänomainen muoto erottaa sen perinteisestä pyöreällä timantilla koristellusta solitaire-sormuksesta.

Kultasepät Andreasenin Classic-timanttisormus edustaa juuri tällaista tyyliä. Ovaali timantti on asetettu yksin pelkistetyn rungon keskelle. Lämmin kullan sävy ja kirkas timantti muodostavat kiinnostavan yhdistelmän, jossa huomio kiinnittyy ensimmäisenä säihkyvään timanttiin. Sormuksessa ei ole muita koristeita, joten se on hyvä vaihtoehto silloin, kun vihkisormuksen halutaan olevan ajaton ja yksinkertainen. Tällainen sormus sopii hyvin yhteen monenlaisten kihlasormusten kanssa. Alla olevassa kuvassa Classicin pariksi on valittu kaunis rivisormus.

Erimuotoisia timantteja voi yhdistää samaan sormukseen

Eri hiontamuotoja yhdistelemällä sormukseen saadaan vaihtelua. Sivukivien muodolla ja sijoittelulla voidaan samalla korostaa keskimmäisen timantin muotoa ja jatkaa sen linjoja sormuksen rungon suuntaan. Kun timantit on aseteltu toisiaan täydentäväksi kokonaisuudeksi, sivukivet eivät vie huomiota suurimmalta timantilta vaan kehystävät sitä ja tekevät sormuksesta näyttävämmän.

Idea-timanttisormuksessa ovaalihiotun timantin molemmille puolille on istutettu pisarahiotut timantit. Pisaroiden kapenevat päät suuntautuvat sivuille, jolloin kolmen timantin ryhmä muodostaa tasapainoisen ja selkeälinjaisen asetelman. Ovaali säilyy sormuksen selkeänä keskipisteenä, mutta sivukivet tekevät korusta runsaamman ja tuovat siihen lisää säihkettä.

Idea näyttää hyvin, kuinka erilaisia hiontamuotoja voidaan käyttää samassa sormuksessa niin, että ne täydentävät toisiaan. Eri hiontamuodot erottuvat toisistaan, mutta niiden muodot sopivat samalla luontevasti yhteen. Ovaalin tunnistettava muoto säilyy selvästi näkyvissä, vaikka sormuksessa on yhden katseenvangitsijan sijaan useampi näyttävä kivi.

Ovaali timantti sopii myös koristeellisempaan sormukseen

Ovaali timantti toimii hyvin myös koristeellisemmassa sormuksessa. Sivukivien ei ole pakko muodostaa tasaista muodostelmaa ovaalin ympärille, vaan niitä voidaan asetella vapaammin ja samassa sormuksessa voidaan käyttää erikokoisia ja -muotoisia timantteja. Ovaali toimii tällaisessakin kokonaisuudessa hyvin, sillä pitkänomainen muoto erottuu pienempien timanttien joukosta. Sivukivien vapaampi asettelu tekee korusta elävämmän ja tuo siihen aivan toisenlaista luonnetta kuin symmetrisesti asetellut timantit.

Ruusu-vihkisormuksessa ovaalihiottu timantti on ympäröity epäsymmetrisesti pienemmillä pyöreillä timanteilla. Ne on aseteltu runkoon ryhmäksi, joka muodostaa koristeellisen, kukkamaisen kuvion. Tämä tekee sormuksesta runsaan ja näyttävän, mutta jättää keskimmäisen timantin silti selvästi sen keskipisteeksi.

Ruusu näyttää samalla, miten erilaisiin sormuksiin ovaali timantti sopii. Classicissa se saa kaiken huomion yksinään, Ideassa sen muotoa täydentävät kaksi pisarahiottua sivukiveä ja Ruusussa keskimmäisen kiven ympärille rakentuu useista pienistä timanteista muodostuva kaunis kuvio. Ovaali ei siis itsessään määritä, onko sormus pelkistetty vai näyttävä, vaan ratkaisevaa on se, millaisia yksityiskohtia sormukseen valitaan sen rinnalle. Sama hiontamuoto antaa siten paljon mahdollisuuksia löytää omaan tyyliin sopiva sormus.

Ovaalia timanttisormusta voidaan muokata omien toiveiden mukaan

Kultasepät Andreasenin oman malliston timanttisormukset valmistetaan tilauksesta yrityksen omalla pajalla Tampereella. Mallisto toimii lähtökohtana, mutta malleihin voidaan tehdä suunnitteluvaiheessa pieniä muutoksia asiakkaan toiveiden mukaan. Näin esimerkiksi Classicin, Idean tai Ruusun voi valita sellaisenaan tai mallin yksityiskohtia voidaan muokata hieman. Näin sormukseen saadaan persoonallisuutta.

Ovaalin timanttisormuksen ilmeeseen voidaan vaikuttaa esimerkiksi timantin koolla sekä rungon materiaalilla ja mittasuhteilla. Etenkin keskimmäisen timantin koko vaikuttaa siihen, millaisen roolin se saa sormuksessa. Pienempi timantti tekee korusta siromman, kun taas suurempi kivi tuo ovaalin muodon voimakkaammin esille. Jos sormuksessa on myös sivutimantteja, niiden koko vaikuttaa siihen, miltä keskikivi näyttää. Timanttien keskinäisillä mittasuhteilla voidaan leikitellä ja näin muuttaa sormuksen ilmettä.

Myös materiaalivalinnoilla on merkitystä. Keltakullan lämmin sävy erottuu selvästi vaaleista timanteista, kun taas valkokulta ja platina muodostavat niiden kanssa sävyltään yhtenäisemmän kokonaisuuden. Punakulta puolestaan tuo sormukseen lämpimän, hieman punertavan sävyn. Materiaalia valitessa voi miettiä sekä omaa mieltymystä että sitä, minkä sävyisten sormusten kanssa korua on tarkoitus käyttää. Jos vihkisormus tulee kihlasormuksen rinnalle, myös sormusten yhteensopivuus voidaan ottaa huomioon jo suunnitteluvaiheessa.

Sormukset valmistetaan käsityönä Kultasepät Andreasenin omalla pajalla, ja valmistusaika on tavallisesti noin 3–6 viikkoa. Koska sormus valmistetaan tilauksesta, mallia voidaan muokata asiakkaan toiveisiin sopivaksi. Ovaalin timanttisormuksen voi valita suoraan valmiista mallistosta ja siitä voidaan tehdä pienillä muutoksilla juuri omaan tyyliin sopiva.

MAINOS
eLuotsi Finland Oy
SUN Uusi Aamu
Studiossa: Kimmo Hoivassilta
Radio SUN