Uutiset

Poliisihallitus vaatii Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen lakkauttamista

Poliisihallitus vaatii Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen lakkauttamista

Poliisihallitus on jättänyt Pirkanmaan käräjäoikeuteen kanteen, jossa vaaditaan Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen lakkauttamista. Poliisihallitus ei kommentoi asiaa oikeudenkäynnin ollessa vireillä.

Kanteen nostamisen perusteista kerrottiin aiemmin joulukuussa. Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen mukaan Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen toiminnan katsotaan olevan olennaisesti vastoin lakia ja hyviä tapoja. Yhdistyslain mukaan yhdistyksen tarkoitus ei saa olla lain tai hyvien tapojen vastainen. Säännös saa merkitystä myös siinä tapauksessa, ettei yhteenliittymää ole rekisteröity yhdistykseksi, mutta se toimii yhdistyksen tavoin aatteellisin tavoittein ja vakiintunein toimintamuodoin.
Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen katsotaan olevan edellä mainittu aatteellisesti toimiva rekisteröimätön yhdistys.