Listeners:
Top listeners:
Radio SUN
Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) keräämien ennakkotietojen mukaan heinäkuussa hukkui koko maassa 10 ihmistä. Tämä on huomattavasti vähemmän kuin yleensä heinäkuussa.
Hukkuneet olivat kahta lukuun ottamatta miehiä ja pääosin iäkkäitä. Hukkumisista kolme tapahtui vesiliikenteessä ja kolme uimisen yhteydessä. Lopuissa tapahtumien kulku on epäselvä.
Viileä sää ja tavanomaista kylmemmät vedet lienevät osasyynä siihen, että hukkumisia näyttää ennakkotilastojen valossa tapahtuneen heinäkuussa vähemmän kuin koskaan aiemmin. Viileällä säällä ihmiset viettävät vähemmän aikaa veden äärellä ja vesillä, mikä näkyy useimmiten myös tilastoissa pienempinä hukkumislukuina. Näin lienee tänäkin vuonna, pohtii SUH:n toiminnanjohtaja Kristiina Heinonen
Heinäkuun hukkumiskuolemista tapahtui neljä Lounais-Suomessa, kolme Itä-Suomessa sekä Etelä-Suomessa, Länsi- ja Sisä-Suomessa ja Ahvenanmaalla kussakin yksi.
Yhteensä tammi-heinäkuussa on ennakkotilastojen mukaan hukkunut 47 ihmistä, heistä kolme Pirkanmaalla. Vuonna 2016 heinäkuussa koko maassa hukkui ennakkotilastojen mukaan 17 ihmistä ja tammi-heinäkuussa 66 ihmistä.
Kirjoittaja: Kaisu Lämsä
Etelä-Pirkanmaa 96,7
Ikaalinen ja Hämeenkyrö 96,3
Kankaanpään seutu 106,7
Parkanon seutu 91,7
Tampere 107,8
Ylä-Pirkanmaa 91,5
Radio SUN on osa Pirmedioita.
studio@radiosun.fi
Mainosmyynti:myynti@radiosun.fi
Mainostrafiikki:radio@radiosun.fi
Uutis-, juttu- ja menovinkit: toimitus@radiosun.fi
Radio SUN
Suvantokatu 13
33100 Tampere
Studio 010 5844 655
WhatsApp 043 2170 273
Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käyttökokemuksen parantamiseksi. Tutustu tietosuojakäytäntöihimme täällä.