Syyskuun vaihtelevat säät ovat hidastaneet kasvustojen valmistumista puintikuntoon ja puintien etenemistä koko maassa. Korjaamatta jäävän sadon rahallinen arvo on varovaisimpienkin arvioiden mukaan vähintään 150-200 miljoonaa euroa.
Rukiin puinnit on saatu päätökseen ainoastaan Satakunnassa ja Kymenlaaksossa. Ruisalasta arvioidaan jäävän kokonaan korjaamatta 20-30 % Pirkanmaalla, Karjalassa ja Pohjois-Savossa. Ruis on myös tavanomaista heikompaa laadultaan Pirkanmaalla.
Pirkanmaalla arvioidaan syysvehnästä jäävän kokonaan puimatta 30-50 %. Syysvehnäsato on määrältään tyydyttävä suuressa osassa maata, mutta Pirkanmaalla vain välttävä.
Kevätviljoista pisimmällä ovat ohran puinnit. Pirkanmaalla ohrasta on puitu 40-50 %. Ohrasadosta arvioidaan jäävän korjaamatta hitaan tuleentumisen tai kasvustojen tuhoutumisen vuoksi Etelä-Suomessa 5-10 % ja maan keskiosissa 25-30 %. Ohrasato arvioidaan määrältään hyväksi Satakunnassa ja Kymenlaaksossa. Muualla sato on määrältään tyydyttävä.
Kauran puinti on vasta aivan alussa Pirkanmaalla. Kaurasta arvioidaan jäävän korjaamatta 20-30 % lähes koko maassa. Kaurasato arvioidaan tyydyttäväksi suuressa osassa maata, Satakunnassa ja Kaakkois-Suomessa hyväksi. Sadon laatu arvioidaan hyväksi ainoastaan Satakunnassa, muualla laatu vaihtelee välttävästä tyydyttävään.
Tiedot ilmenevät maatalousalan neuvonta- ja kehittämisorganisaatio Pro Agrian tuoreesta kasvutilannekatsauksesta.