Pirkanmaalla on ennätysmäärä kansanedustajaehdokkaita: 251 kandidaattia havittelee eduskuntaan

Pirkanmaan ehdokkaat kartalla

Akaa, 9 ehdokasta
Saxberg Susanna, Erityisopettaja, Kokoomus
Järvinen Hannu, Pääluottamushenkilö, trukinkuljettaja, SDP
Setälä Mika, Lehtori, Kristillisdemokraatit
Murola Anton, Yrittäjä, Liberaalipuolue
Rehuttu Hannele, Asentaja, Piraattipuolue
Piirainen Heli, Luokanopettajaopiskelija, Vasemmistoliitto
Toivonen-Alastalo Hilu, Toiminnanjohtaja, Vihreät
Juutilainen Petri, Liikenneopettaja, Siniset
Turja Sauli, Rovasti, FM, Siniset

Hämeenkyrö, 6 ehdokasta
Mäki Rauno, Yksikönjohtaja, PS
Järvenpää Esa, Autokorimekaanikko, SDP
Messi Tommi, Teologian opiskelija ja lähihoitaja, Seitsemän tähden liike
Pylsy Katariina, Maaseutujohtaja, maatalous- ja metsätieteiden maisteri, Keskusta
Westergård Raija, Päivätoiminnan ohjaaja, FM, Vasemmistoliitto
Jokinen Ile, Näyttelijä, Siniset

Kangasala, 12 ehdokasta
Törhönen Marko, Myyntipäällikkö, yrittäjä, PS
Haavisto Jussi, Toimitusjohtaja, rakennusinsinööri, Kokoomus
Laine Hanna, Lähihoitaja, SDP
Ylimartimo Ville, Ajoneuvonosturin kuljettaja, Seitsemän tähden liike
Komsi Tuula, FM, aikuiskouluttaja, Kansalaispuolue
Hietanen Pentti, Laulaja, yrittäjä, Kristillisdemokraatit
Matilainen Pekka, Toiminnanjohtaja, Kristillisdemokraatit
Holma Hanna, Sosiaali- ja terveysalan yrittäjä, Keskusta
Nikkinen Iikka, Henkilöstö- ja työsuojeluvastaava, Vasemmistoliitto
Koto Sonja, Lääkäri, Vihreät
Airosto Marjo, ICT-erityisasiantuntija, Liike nyt
Suoste Maria, Yrittäjä, Liike nyt

Kihniö, 1 ehdokas
Kärkelä Pilvi, Yrittäjä, toiminnanjohtaja, Keskusta

Lempäälä, 10 ehdokasta
Niemi Veijo, Ylikonstaapeli, pääluottamushenkilö, PS
Siika-aho Auri, Opiskelija (AMK), tiimiyrittäjä, PS
Träskbäck Jocka, Yrittäjä, Kokoomus
Päivänen Maria, Palvelulinjapäällikkö, SDP
Rannelma Timo, Taksinkuljettaja, yrittäjä, Kansalaispuolue
Nurmela Piia, Toiminnanjohtaja, filosofian maisteri, Kristillisdemokraatit
Lahtinen Jarkko, Pelastaja-ensihoitaja, Keskusta
Kosola Satu, Sosionomi, Vasemmistoliitto
Wesslin Tiina, Tiedottaja, yhteiskuntatieteiden maisteri, Vihreät
Kapanen Seppo, Yrittäjä, Siniset

Mänttä-Vilppula, 4 ehdokasta
Tamminen Seppo, Asentaja, PS
Pirttijärvi Eero, Sosiaalityöntekijä, yhteiskuntatieteiden lisensiaatti, SDP
Saarenmaa Eija, Psykologian ja teologian maisteri, andragogi, Kristillisdemokraatit
Pirttilahti Arto, Kansanedustaja, agrologi, Keskusta

Nokia, 15 ehdokasta
Isokangas Tuomo, Sairaanhoitaja, PS
Kinnunen Jari, Rikosylikomisario, HTM, Kokoomus
Asell Marko, Liikunnanohjaaja (AMK), liikuntapaikkahoitaja, SDP
Roslof Jari, Pääluottamushenkillö, SDP
Malminen Jukka, Yrittäjä, Seitsemän tähden liike
Vehmas Sami, Hissin kunnossapitoasentaja, Seitsemän tähden liike
Laitinen Erno, Media-assistentti, varastotyöntekijä, Skp
Schadrin Pauli, Asentaja, Skp
Perttunen Jaakko, Sosionomi, Eläinoikeuspuolue
Huttunen Lauri, Veturikunnossapidon sähköasentaja, Kansalaispuolue
Paloheimo Kaisu, Uravalmentaja, ekonomi, Kristillisdemokraatit
Lehtonen Anneli, Lehtori, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Nyman Anne, Myyjä, Vasemmistoliitto
Paalanen Piila, Opettaja, FM, Vihreät
Juslén Ilari, Yrittäjä, Liike nyt

Orivesi, 3 ehdokasta
Kymäläinen Sami, Pääluottamushenkilö, vartija, PS
Mäkinen–Aakula Marjo, Agronomi, markkinointisuunnittelija, Keskusta
Jokipolvi Minna (sitoutumaton), Laboratoriohoitaja / bioanalyytikko, Siniset

Parkano, 2 ehdokasta
Kallioniemi Kauko, Radiotoimittaja, eläkeläinen, Seitsemän tähden liike
Turunen Kauko, Yrittäjä, maalarimestari, Kristillisdemokraatit

Pirkkala, 10 ehdokasta
Ristimäki-Anttila Jaana, Yrittäjä, insinööri, PS
Vuorenpää Harri, Yrittäjä, tradenomi (YAMK), PS
Rautakorpi Ari, Insinöörieverstiluutnantti evp., Kokoomus
Tolvanen Taru, Team leader, tradenomi (BBA), SDP
Aalto Harri, Varastonhoitaja, pääluottamushenkilö, Seitsemän tähden liike
Naskali Raili, Ylioppilas, merkonomi, Seitsemän tähden liike
Pajuluoma Annika, Yhteiskuntatutkimuksen opiskelija, Feministinen puolue
Kuismanen Riitta, Kehittämispäällikkö, sosiaalipsykologi, Kristillisdemokraatit
Rinneaho Arja, Erityisopettaja, Vihreät
Näsi Kati, Mielenterveyshoitaja, Liike nyt

Punkalaidun, 2 ehdokasta
Mattila Pentti, Rakentaja, Seitsemän tähden liike, Punkalaidun
Prihti Ari, Maatalousyrittäjä, yrittäjä, Siniset, Punkalaidun

Pälkäne, 1 ehdokas
Hintikka Antti, Kolumnisti, opiskelija, Liike nyt

Ruovesi, 3 ehdokasta
Nurmi Jussi, Yrittäjä, Seitsemän tähden liike
Asunta Iivu, Taiteilija, Kansalaispuolue
Lundén Juhani, MMM, maanviljelijä, Liike nyt

Sastamala, 8 ehdokasta
Kärki-Chaiwut Olli, Luokanopettaja, PS
Leino Ida, Aluekoordinaattori,
kasvatustieteiden kandidaatti, Kokoomus
Satonen Arto, Kansanedustaja, opettaja, Kokoomus
Nurminen Ilmari, Kansanedustaja, SDP
Kulju Petri, Markkinointipäällikkö, Kristillisdemokraatit
Hakanen Pertti, Kansanedustaja, maatalousyrittäjä, Keskusta
Saarela Leena, Sairaanhoitaja, Vasemmistoliitto
Riekkinen Susanna, Liiketalouden ja hallinnon tradenomi, Liike nyt

Tampere, 118 ehdokasta
Asplund Kirsi-Maarit, Myyntineuvottelija, LKV, pääluottamushenkilö, PS
Häkkilä Henri, Opiskelija, HuK, PS
Kaleva Lassi, Yrittäjä, hum. kand., PS
Luoto Heikki, Ohjelmistosuunnittelija, PS
Puisto Sakari, Puolueen poliittinen suunnittelija, filosofian tohtori, PS
Vallin Veikko, Yrittäjä, PS
Veltheim Erika, Vastaava sosiaalityöntekijä,
yhteiskuntatieteiden maisteri, PS
Kaskiluoto Viljami, Opiskelija, RKP
Ikonen Anna-Kaisa, Valtiosihteeri, työelämäprofessori, Kokoomus
Jaskari Harri, Kansanedustaja, Kokoomus
Jussila Anne-Mari, Koulutus- ja kehittämisjohtaja, Kokoomus
Kaartinen Sirja, Erikoislääkäri, Kokoomus
Kostiainen Leena, Rehtori, Kokoomus
Markkanen Jouni, Poliittinen sihteeri,
kauppatieteiden maisteri, Kokoomus
Rajala Petri, Kauppatieteiden kandidaatti, opiskelija, Kokoomus
Sasi Ilkka, Koordinaattori, HK, Kokoomus
Vikman Sofia, Kansanedustaja, yhteiskuntatieteiden maisteri, Kokoomus
Gustafsson Jukka, Kansanedustaja, SDP
Julin Sofia, Järjestösihteeri, hallintotieteiden ylioppilas, SDP
Keränen Jyri, Lähihoitaja, SDP
Kuusinen Marie, Asentaja, SDP
Loukaskorpi Johanna, Apulaispormestari, äidinkielen
ja kirjallisuuden lehtori, SDP
Läärä Kaisa, Pormestarin erityisavustaja,
yhteiskuntatieteiden maisteri, SDP
Marin Sanna, Kansanedustaja, HM, SDP
Viitanen Pia, Kansanedustaja, SDP
Kasap Hanni, Nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja, Seitsemän tähden liike
Leväsluoto Juhani, Opettaja, Seitsemän tähden liike
Lindeman Reine, Perushoitaja, sosiaaliohjaaja, Seitsemän tähden liike
Mäki-Korte Timo, Yrittäjä, Seitsemän tähden liike
Raevaara Aarne, Toiminnanjohtaja, FM, Seitsemän tähden liike
Vapa Mikko, Verikuvaajayrittäjä, FM, Seitsemän tähden liike
Hannula Tero, FM, opettaja, Feministinen puolue
Tampereen ehdokkaat jatkuvat Karvonen Minna, Oikeustieteen opiskelija, Feministinen puolue
Saarela Annamaija, Toimitusjohtaja, FM, Feministinen puolue
Grönfors Mervi, Lastenhoitaja, Skp
Nurminen Asko (sit.), Henkilökohtainen avustaja, Skp
Packalén Petra, Päätoimittaja, Skp
Soimajärvi Riitta, Puhelinmyyjä, Skp
Haapanen Birgitta, Lähihoitaja, Eläinoikeuspuolue
Nieminen Maria, Palveluasiantuntija, tradenomi, Eläinoikeuspuolue
Seesvalo Sanna, Taideterapeutti, Itsenäisyyspuolue
Lensu Timo, Tekniikan lisensiaatti, Kansalaispuolue
Heikkilä Olli, Tutkija, diplomi-insinööri, Suomen kansa ensin -puolue
Kosonen Mari, Yrittäjä, maatalous- ja metsätieteiden ylioppilas,
Suomen kansa ensin -puolue
Lehtonen Tiina, Kampaaja, Suomen kansa ensin -puolue
Piirto Pertti, Turvallisuuspäällikkö, Suomen kansa ensin -puolue
Huhtala Anne, Musiikin lehtori, filosofian kandidaatti, Kristillisdemokraatit
Laakso Linda-Riina, Pääsihteeri, yrittäjä, Kristillisdemokraatit
Laakso Tarvo, Rovasti, muusikko, Kristillisdemokraatit
Leppänen Juho, Yrittäjä, Kristillisdemokraatit
Mutila Joni, Opiskelija, Kristillisdemokraatit
Pursiainen Sirpa, Sosiaali- ja terveysalan opettaja, kirjailija, Kristillisdemokraatit
Rannisto Ari, Opettaja, diplomi-insinööri, Kristillisdemokraatit
Tanus Sari, Kansanedustaja, erikosilääkäri, Kristillisdemokraatit
Hanhilahti Vilhartti, Erityisavustaja, YTM, Keskusta
Kiili Kalle, Kehityspäällikkö, insinööri, Keskusta
Koskela Laila, Sairaanhoitaja, Keskusta
Mäkeläinen Suvi, Yhteiskuntatieteiden ylioppilas,
keskustanuorten pj, Keskusta
Ovaska Jouni, Luokanopettaja, kasvatustieteiden maisteri, Keskusta
Smura Tarja, Sosonomi, kotiäiti, entinen Miss Suomi, Keskusta
Soukkio Joonas, Ylioppilas, keskustanuorten kv-sihteeri, Keskusta
Peltola Juha-Matti, Rakennustyöntekijä, Liberaalipuolue
Tikander Sakari, IT-asiantuntija, kevytyrittäjä, Liberaalipuolue
Torrkulla Kaj, Diplomi-insinööri, yrittäjä, Liberaalipuolue
Kangaslampi Samuli, Tutkija, psykologi, Piraattipuolue
Karvinen Juho, YTM, data-analyytikko, Piraattipuolue
Kivistö Harri, Säveltäjä, HuK, Piraattipuolue
Kivistö Joni-Petteri, 3d-graafikko, kouluttaja, Piraattipuolue
Leino Jarkko, DI, ohjelmistokehittäjä, Piraattipuolue
Luoma-Nirva Jarno, Technology specialist, Piraattipuolue
Malinen Tiina, Opiskelija, Piraattipuolue
Rantanen Maria, Markkinointi- ja viestintäkoordinaattori, Piraattipuolue
Räsänen Joni, DI, tutkija, Piraattipuolue
Salminen Timo, System administrator, Piraattipuolue
Salo Juho, Lujuuslaskija, DI, Piraattipuolue
Yltävä Jarno, Autonasentaja, tietoliikenneasentaja, Piraattipuolue
Aaltonen Mikko, Talouspäällikkö, Vasemmistoliitto
Kontula Anna, Kansanedustaja, Vasemmistoliitto
Niemi Aapo, Elintarviketyöntekijä, pääluottamushenkilö, Vasemmistoliitto
Porttikivi Ilkka, Rikosseuraamustyöntekijä, Vasemmistoliitto
Rask Virva-Mari, Koneenasentaja, Vasemmistoliitto
Salonen Antti, Pääluottamushenkilö, Vasemmistoliitto
Sheikh Liban, Opiskelija, Vasemmistoliitto
Sirén Jouni, Kääntäjä, Vasemmistoliitto
Tapio Noora, Yhteiskuntatieteiden opiskelija, Vasemmistoliitto
Caglayan Merve, Tietojenkäsittelytieteiden ylioppilas, sukeltaja, Vihreät
Haapa-aho Olga, YTM, Vihreät
Hassi Satu, Kansanedustaja, tekniikan lisensiaatti, Vihreät
Helimo Matti, Luokanopettaja, kasvatustieteiden maisteri, Vihreät
Jussila Perttu, Toiminnanjohtaja, Vihreät
Mustakallio Jaakko, Viestinnän asiantuntija, kauppatieteiden maisteri, Vihreät
Parviainen Olli-Poika, Kansanedustaja, FM, Vihreät
Pehkonen Ninni, Aluepäällikkö, FM, Vihreät
Suomela Iiris, Yhteiskuntatieteiden opiskelija, Vihreät
Suoniemi Juhana, HM, pyöräkauppias, Vihreät
Tynkkynen Oras, Vanhempi neuvonantaja, yrittäjä, Vihreät
Ahola Sakari, Laitoshuoltaja, Siniset
Elovaara Tiina, Kansanedustaja, Siniset
Jokipolvi Marjatta, Apulaisosastonhoitaja / eläkeläinen, Siniset
Karjalainen Kai, Pastori, Siniset
Kontkanen Jarmo, Projektiasiantuntija, yrittäjä, Siniset
Kopo Lauri, Ohjelmistotestaaja, Siniset
Pennanen Veijo, Yrittäjä, eläkkeellä, Siniset
Polo Olli, Lääketieteen tohtori, erikoislääkäri, Siniset
Salomäki Tapio, Nuorisotyönohjaaja, Siniset
Soinio Marja, Eläkeläinen, Siniset
Antikainen Petri, Yrittäjä, myynti- ja markkinointipäällikkö, Liike nyt
Grönroos Arto, Liikenneopettaja, liikennetoimittaja, Liike nyt
Hakkarainen Jouko, Yrittäjä, bussinkuljettaja, Liike nyt
Hannula Tuomas, Diplomi-insinööri, tohtorikoulutettava, Liike nyt
Härkönen Antti, Toimitusjohtaja, filosofian maisteri, Liike nyt
Innala Minna, Diplomi-insinööri, Liike nyt
Kähönen Karoliina, Tohtorikoulutettava, Liike Nytin perustajajäsen,
Liike nyt
Louhivuori Ulla, Terveystieteiden maisteri, sairaanhoitaja, Liike nyt
Salonen Risto, Palomestari, Liike nyt
Schafeitel Yrjö, Sosionomi, Liike nyt
Silvennoinen Seppo, Projektipäällikkö, pienyrittäjä, Liike nyt
Simpura Marjo, Lähihoitaja, rakennusmaalari, Liike nyt

Urjala, 2 ehdokasta
Silvola Hemmo, Myynnin ammattilainen, valmentaja, Itsenäisyyspuolue
Tallbacka Jari, Logistiikkajohtaja, Keskusta

Valkeakoski, 8 ehdokasta
Nurmo Mikko, Pääluottamushenkilö, metsätalousinsinööri, PS
Kiuru Pauli, Kansanedustaja, FM, Kokoomus
Kumlander Joni, Asiakkuuskoordinaattori, sosionomi, SDP
Moilanen Tenho, Insinööri (AMK), toimitusjohtaja, Seitsemän tähden liike
Haapala Riitta, Varhaiskasvatuksen opettaja, ammatillinen opettaja, Kristillisdemokraatit
Muukkonen Kai, Kiinteistönhoitaja, pääluottamushenkilö, Vasemmistoliitto
Hölttä Minna, Yrittäjä, Vihreät
Ahonen Tarja, Yrittäjä, Siniset

Vesilahti, 5 ehdokasta
Arvela Ari, Yrittäjä, maanviljelijä, Keskusta
Penttilä Harri, Maanviljelijä, näyttelijä, Keskusta
Rajala Miia, Terveydenhoitaja, yrittäjä, Keskusta
Simula Aino–Riikka, Yrittäjä, Keskusta
Suoniemi Susanna, Kokki, asiakaspalvelija, Vihreät

Virrat, 4 ehdokasta
Ala-Kaarre Pirjo, Kouluttaja, Kokoomus
Siltanen Eira, Toimittaja, kuvataiteilija, Seitsemän tähden liike
Tervonen Janne, Antiikkikauppias, Seitsemän tähden liike
Kotalampi Katja, Vesihuoltolaitoksen hoitaja, Vasemmistoliitto

Ylöjärvi, 13 ehdokasta
Savio Sami, Kansanedustaja, diplomi-insinööri, PS
Ojares Juho, Diplomi-insinööri, projekti-insinööri, Kokoomus
Mankkinen Leena, Toiminnanjohtaja, sosionomi, SDP
Grönlund Jorma, Tutkimushaastattelija, ammatinharjoittaja, Seitsemän tähden liike
Mentula Minna (sit.), Hallintotieteiden maisteri, Skp
Järvinen Terhi, Tekninen avustaja, Kansalaispuolue
Ylitalo Matti (sit.), Yrittäjä, Kansalaispuolue
Kaasalainen Jouni, Linja-autonkuljettaja, Kristillisdemokraatit
Nerve Juhana, Yrittäjä, Liberaalipuolue
Lyttinen Esa, Elektroniikka-asentaja, Piraattipuolue
Kesseli Rauno, Työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Kiiskinen Jenni, Lehtori, FM, Vihreät
Kontio Helena, Siivooja, Siniset

Muilta paikkakunnilta pirkanmaan vaalipiirissä ehdolle asettuneet, 14 ehdokasta
Leino Petteri, Puolustusministerin erityisavustaja, Siniset, Helsinki
Suvivirta Esa, Moniosaaja, Itsenäisyyspuolue, Kuopio
Annala Eija, Lähihoitaja, valotyöntekijä, Itsenäisyyspuolue, Oulu
Kari Jarkko, Yhteiskuntatieteiden tohtori, yhteisöpedagogiopiskelija, Itsenäisyyspuolue, Oulu
Parviainen Altti, Terveystuotemyyjä, fytonomi, Itsenäisyyspuolue, Pori
Marjamaa Teija, Taiteilija, video- ja valokuvaaja, Itsenäisyyspuolue, Porvoo
Saukkonen Saria, Opiskelija, Itsenäisyyspuolue, Ranua
Hallikainen Outi, Sihteeri, Itsenäisyyspuolue, Riihimäki
Kalliola Anu, Hoitaja, Itsenäisyyspuolue, Riihimäki
Hanhisuo Ville, Opiskelija, sekatyöntekijä, Itsenäisyyspuolue, Turku
Ekman Jarmo, Kauppatieteiden maisteri, vapaa toimittaja, Itsenäisyyspuolue, Vantaa
Lyytikäinen Juho, Insinööri, Itsenäisyyspuolue, Vantaa
Törnebladh Saila, Sosiaalikasvattaja, Itsenäisyyspuolue, Vantaa
Vuorela Taru, Ylioppilas, Itsenäisyyspuolue, Vantaa

 

Pirkanmaalla ehdokkaita ovat asettaneet:
Perussuomalaiset r.p.
Kommunistinen Työväenpuolue - Rauhan ja Sosialismin puolesta r.p.
Svenska folkpartiet i Finland r.p., Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Kansallinen Kokoomus r.p.
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.
Seitsemän tähden liike r.p.
Feministinen puolue r.p.
Suomen Kommunistinen Puolue r.p.
Eläinoikeuspuolue r.p.
Itsenäisyyspuolue r.p.
Kansalaispuolue r.p.
Suomen Kansa Ensin r.p.
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) – Kristdemokraterna i Finland (KD) r.p.
Suomen Keskusta r.p.
Liberaalipuolue - Vapaus valita r.p.
Piraattipuolue r.p.
Vasemmistoliitto r.p.
Vihreä liitto r.p. / Gröna förbundet r.p. / Ruona lihttu r.b.
Sininen tulevaisuus r.p.
Liike Nyt ry Pirkanmaa yhteislista

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tägejä: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>