Uutiset

Tavaraliikenne kasvanut voimakkaasti: Tampereen ja Porin sekä Rauman välisen radan kehittämishanke käynnistyy

today27.8.2019

share close

Junaliikenteessä Tampereen ja Porin sekä Rauman välisen radan kehittämistä varten käynnistyy hanke, jossa tutkijaan mahdollisuuksia radan liikenteen kehittämiselle sekä kartoitetaan radan infrastruktuurin liikenteelle aiheuttamia pullonkauloja.

Selvityksen ohjaukseen ja kustannuksiin osallistuvat Pirkanmaan liitto, Satakuntaliitto, radanvarren asemakaupungit Tampere, Nokia, Sastamala, Pori, Rauma, Kokemäki ja Harjavalta sekä Tampereen, Satakunnan ja Rauman kauppakamarit. Selvitysten kohteena on tärkeä kahteen satamaan johtava tavaraliikenteen rata, joka palvelee myös kahden maakunnan henkilöliikenteen tarpeita.

Väyläviraston tuoreet tilastot osoittavat, että tavaraliikenne radalla kasvaa voimakkaasti. Viime vuonna pelkästään Lielahti-Kokemäki -rataosalla kuljetettiin yli miljoona tonnia enemmän tavaraa kuin vuonna 2017. Myös henkilöliikenteen matkustajamäärät radalla ovat kasvussa.

Kirjoittaja: Ilkka Lahti

Rate it

RADIO SUN TAAJUUDET

Etelä-Pirkanmaa 96,7

Ikaalinen ja Hämeenkyrö 96,3

Kankaanpään seutu 106,7

Parkanon seutu 91,7

Tampere 107,8

Ylä-Pirkanmaa 91,5

Radio SUN on osa Pirmedioita.

 
Juontajat:

studio@radiosun.fi

Mainosmyynti:

myynti@radiosun.fi

Mainostrafiikki:

radio@radiosun.fi

Uutis-, juttu- ja menovinkit: toimitus@radiosun.fi

Radio SUN

Suvantokatu 13

33100 Tampere

Studio 010 5844 655

WhatsApp 043 2170 273

Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käyttökokemuksen parantamiseksi. Tutustu tietosuojakäytäntöihimme täällä.

0%