Uutiset

Lintujen ruokkija - pidä erityistä huolta ruokintapaikan puhtaudesta lauhalla talvikelillä!

Lintujen ruokkija - pidä erityistä huolta ruokintapaikan puhtaudesta lauhalla talvikelillä!

Suojakeli ja kostea ilma ovat omiaan levittämään lintutauteja talviruokintapaikoilla, muistuttaa Pirkanmaan lintutieteellisen yhdistyksen puheenjohtaja Jukka T. Helin. Ruokintapaikka olisi syytä puhdistaa viimeistään silloin, kun pihalla näkyy apeita ja turvonneita lintuyksilöitä.

Lintujen kevätmuutto on alkanut lauhan talven takia aikaisemmin kuin yleensä. Myös Pirkanmaalle on saapunut muuttajia ajankohtaan nähden paljon enemmän kuin yleensä – ensimmäisten joukossa saapuvista töyhtöhyypistä ja kiuruista on tehty Pirkanmaalla jo havaintoja.

Kuuntele alta Pirkanmaan lintutieteellisen yhdistyksen puheenjohtajan Jukka T. Helinin ajatuksia Pirkanmaan tämänhetkisestä lintutilanteesta. Toimittajana Joonas Piiroinen.

 

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Voit käyttää näitä HTML tägejä ja attribuutteja:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>