Pirkanmaa

Lempäälästä POK:n uuteen edustajistoon valittiin Veijo Niemi ja Riina Aspila

Lempäälästä POK:n uuteen edustajistoon valittiin Veijo Niemi ja Riina Aspila

Kansanedustaja Veijo Niemi on valittu Pirkanmaan Osuuskaupan uuteen edustajistoon. (Kuva: Akaan Seudun arkisto)
Kansanedustaja Veijo Niemi on valittu Pirkanmaan Osuuskaupan uuteen edustajistoon. (Kuva: Akaan Seudun arkisto)

Pirkanmaan Osuuskaupan osuuskauppavaalien tulokset ovat selvillä. Huomionarvoista on, että äänestysinto nousi merkittävästi neljän vuoden takaisiin vaaleihin verrattuna. Nyt äänestysprosentiksi tuli 22,5, kun se vuoden 2016 vaaleissa oli vain 14,4 prosenttia. POK:n 60-paikkaisessa edustajissa säilyttivät paikkansa muiden muassa kansanedustajat Sari Tanus (kd.) ja Jouni Ovaska (kesk.). Lempääläinen kansanedustaja Veijo Niemi (peruss.) tuli valituksi uutena. Vaalissa oli äänioikeus 201 175 POK:n jäsenellä.

Pirkanmaan Osuuskaupan juuri valittu edustajisto työskentelee kauden 2020-2024. Vaalissa oli ennätyksellisen paljon ehdokkaita, peräti 431 kandidaattia tavoitteli paikkaa kolmella eri jäsenalueella.

Lempäälä ja Vesilahti kuuluivat vaalissa jäsenalue 2:een eli Etelä-Pirkanmaahan.

Lempäälästä tulivat valituiksi: ammatillinen opettaja, tradenomi Riina Aspila ja kansanedustaja Veijo Niemi. 

Vesilahtelaisehdokkaista kukaan ei tullut valituksi.

Lempäälästä Pirkanmaan Osuuskaupan edustajistoon olivat ehdolla: kansanedustaja Veijo Niemi, diakoni Kalevi Palokangas, toimitusjohtaja Kalle Pesonen, myyntipäällikkö Juha Rajamäki, yrittäjä Ari Wallenius, ammatillinen opettaja Riina Aspila, operatiivinen johtaja Johanna Kalliomäki, hioja Juha Mälkki, perhehoitaja Piia Nurmela, opettaja Irmeli Rantala, järjestöneuvos Kari Tolonen, THM Tuula Petäkoski-Hult, toimitila-asiantuntija Eero Ruotsila, jäteasemanhoitaja Satu Lepola ja koneenasentaja Virva-Mari Rask.

Vesilahdelta ehdolla olivat: sähköasentaja Ari Perämaa, eläkeläinen Tapani Pietilä, kauppatieteiden maisteri Janne Toikka ja erikoisammattimies Marko Lounasranta.

Jäsenalue 1 Pohjois-Pirkanmaa:

1) Aitolahti Annamari, tutkimuskoordinaattori, Orivesi,

2) Ala-Kauhaluoma Hilkka, yrittäjä, toimistopäällikkö, Parkano,

3) Anttila Mira, fysioterapeutti, Mänttä-Vilppula,

4) Kahilaniemi Sini, KTM, FM, Orivesi,

5) Mäkelä Anne, fysioterapeutti, yrittäjä, Ikaalinen,

6) Mäkinen Minna, sairaanhoitaja, Ylöjärvi,

7) Raita-Aho Voitto, kiinteistönhoitaja, kunnanhallituksen pj., Karvia

8) Sammatti Jari, yrittäjä, Parkano,

9) Saraketo Hanna, FM, yrittäjyyden ja tiimijohtamisen valmentaja, Ikaalinen ja

10) Tulijoki Tuija, emäntä, Ruovesi.

Jäsenalue 2 Etelä-Pirkanmaa:

1) Aaltonen Auli, työsuojeluvaltuutettu, eläkeläinen, Nokia,

2) Ahonen Tarja, suurtalousesimies, Valkeakoski,

3) Andersson Jari, rehtori, Sastamala,

4) Aspila Riina, ammatillinen opettaja, tradenomi, Lempäälä,

5) Björkstedt Hanna, YTM, tutkija, Nokia,

6) Henriksson Sari, lähihoitaja, Sastamala,

7) Honkaniemi Hanna, yrittäjä, Urjala,

8) Hänninen Pia, järjestösihteeri, Valkeakoski,

9) Isokangas Tuomo, sairaanhoitaja, kaupunginvaltuutettu, Nokia,

10) Kuutti Hanna, emäntä, perhehoitaja, Sastamala,

11) Lajusuo Sari, yrittäjä, Akaa,

12) Lehto Roope, projektipäällikkö, Nokia,

13) Lyytinen Heikki, kenraaliluutnantti, yrittäjä, Kangasala,

14) Markkinen Jari, varhaiskasvatuksen aluepäällikkö, Kangasala,

15) Matikka Johanna, asiakkuuspäällikkö, Nokia,

16) Niemi Veijo, kansanedustaja, Lempäälä,

17) Nurmo Mikko, pääluottamusmies, Valkeakoski,

18) Pitkäkoski Johanna, kasvatustieteiden maisteri, kotitalousopettaja, Sastamala,

19) Riekkinen Jussi, mehiläistarhaaja, Akaa,

20) Saarela Leena, sairaanhoitaja, Sastamala ja

21) Tulenheimo Torsti, ekonomi, Kangasala

Jäsenalue 3 Tampere:

1) Autio Helmi, myyjä, Tampere,

2) Backman Henri, ensihoitaja, hallintotieteenkandidaatti, Tampere,

3) Grann Hanna-Maria, terveydenhoitaja, sairaanhoitaja (AMK), Tampere,

4) Heinonen Jari, YTT, emeritus professori, Tampere,

5) Huikuri Sanna, kehityspäällikkö, Tampere,

6) Höyssä Matti, tekniikan lisensiaatti, Tampere,

7) Jokinen Tarja, sairaanhoitaja, eläkeläinen, Tampere,

8) Kamppuri Eija, kasvatustieteen maisteri, varhaiskasvatuksen opettaja, Tampere,

9) Karvinen Mika, maanviljelijä, maidontuottaja, Tampere,

10) Koskinen Riitta, hammaslääket.lis., Tampere,

11) Kulkas Matti, maanviljelijä, Tampere,

12) Kuortti Jussi, yrittäjä, toimitusjohtaja, Tampere,

13) Liimola Anne, päiväkodin johtaja, Tampere,

14) Mattila Teppo, apulaisrehtori, Tampere,

15) Minkkinen Minna, sosionomi, Tampere,

16) Nieminen Timo P., kaupunkineuvos, ex-pormestari, Tampere,

17) Nuorgam Emmi, yrittäjä, Tampere,

18) Ovaska Jouni, kansanedustaja, luokanopettaja, Tampere,

19) Pursiainen Sirpa, sosiaali- ja terveysalan opettaja, kirjailija, Tampere,

20) Rokosa Inna, opiskelija, kaupunginvaltuutettu, Tampere,

21) Schafeitel Yrjö, seniori, sosionomi, Tampere,

22) Sipilä Satu, sairaanhoitaja, Tampere,

23) Siren Elina, sairaanhoitaja (YAMK), Tampere,

24) Soro Hannu, apulaisrehtori, ex-opinto-ohjaaja, Tampere,

25) Syrjänen Ilkka, asianajaja, varatuomari, Tampere,

26) Tanus Sari, kansanedustaja, erikoislääkäri, Tampere

27) Toivonen Timo, taloustiet.maist. HHJ, Tampere

28)Vaden Atte, erikoislääkäri, Tampere ja

29) Virtanen Sirkkaliisa, kunnallisneuvos, Tampere.

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Voit käyttää näitä HTML tägejä ja attribuutteja:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>