Päivän haastattelu, Uutiset

Pirkkalan ympäristöyhdistys yhdistää alueen luontoharrastajat

Pirkkalan ympäristöyhdistys yhdistää alueen luontoharrastajat

Pulkajärven vanhaa suojeltua metsää. Kuva: Pirkkalan kunta[/caption]

Pirkkalan alueen luonnosta pitää huolta noin 100 jäsenen Pirkkalan ympäristöyhdistys ry. Yhdistyksen tehtäviin kuuluu muun muassa alueen luonnon suojelu ja olla luontoa harrastavien henkilöiden yhdyssiteenä.

Myös luontoretkiä ja tapahtumia järjestävä yhdistys pyrkii tuomaan esille alueen luonnolle kohdistuvat uhat esimerkiksi kaavoitus-suunnitelmien yhteydessä. Mitä asioita Pirkkalan ympäristöyhdistys edistää ja kuinka tehokasta työ on tähän mennessä ollut? Näihin kysymyksiin vastaa yhdistyksen puheenjohtaja Veikko Hahmo.

Pirkkalan ympäristyöyhdistys ry eli PYY tarjoaa nuotiokahvit Isonaistenjärven laavulla tänään lauantaina klo 15-17 kaikille alueen luonnosta ja sen suojelusta kiinnostuneille.

Kuuntele puheenjohtaja Veikko Hahmon haastattelu alta. Toimittajana Joonas Piiroinen.

 

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Voit käyttää näitä HTML tägejä ja attribuutteja:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>