Listeners:
Top listeners:
Radio SUN
John Deere Forestry Oy on aloittanut kaikkia henkilöstöryhmiä koskevat yhteistoimintaneuvottelut syyskuun alusta alkaen. Yhteistoimintaneuvottelujen taustalla on koronapandemian aiheuttama poikkeustilanne, joka on johtanut markkinatilanteen heikkenemiseen. Lisäksi John Deere on julkaissut uuden konserninlaajuisen toimintamallin muutoksen, jonka odotetaan tuovan organisaatio- ja tehtävämuutoksia myös Suomen organisaatioon.
Yhteistoimintaneuvottelujen henkilöstövaikutus arvioidaan olevan yhteensä n. 190 henkilöä ja sisältävän sekä toimenkuvamuutoksia että irtisanomisia. Lisäksi tuotannossa varaudutaan koko tuotantoa koskeviin lomautuksiin. Yhtiö työllistää Suomessa n. 760 henkilöä.
John Deere Forestry Oy:n kotipaikka on Tampere, jossa sijaitsee metsäkoneiden tuotekehityskeskus ja Euroopan markkinointikeskus.
Kirjoittaja: Pasi Vainionperä
Etelä-Pirkanmaa 96,7
Ikaalinen ja Hämeenkyrö 96,3
Kankaanpään seutu 106,7
Parkanon seutu 91,7
Tampere 107,8
Ylä-Pirkanmaa 91,5
Radio SUN on osa Pirmedioita.
studio@radiosun.fi
Mainosmyynti:myynti@radiosun.fi
Mainostrafiikki:radio@radiosun.fi
Uutis-, juttu- ja menovinkit: toimitus@radiosun.fi
Radio SUN
Suvantokatu 13
33100 Tampere
Studio 010 5844 655
WhatsApp 043 2170 273
Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käyttökokemuksen parantamiseksi. Tutustu tietosuojakäytäntöihimme täällä.