Uutiset

Valtakunnallista Suomi meloo ja soutaa päivää vietetään lauantaina

Valtakunnallista Suomi meloo ja soutaa päivää vietetään lauantaina

Ensimmäistä kertaa järjestettävä Suomi meloo ja soutaa -päivä houkuttelee suomalaisia vesille lauantaina 12. kesäkuuta. Erilaisia Suomi meloo ja soutaa -aktiviteetteja järjestetään eri puolilla Suomea seurojen, latuyhdistysten ja yritysten toimesta melomaan, soutamaan ja suppailemaan.

Suomi meloo ja soutaa -päivän tarkoituksena on houkutella suomalaisia vesille, ottamaan siellä kuvia ja videoita ja jakamaan niitä sosiaalisen median kanavissa.

Suomi meloo ja soutaa -päivälle palveluntuottajat (melonta- ja soutuseurat, latuyhdistykset ja yritykset) ovat ideoineet monenlaisia aktiviteetteja. Esimerkiksi Takon soutajat järjestää avoimien ovien päivän lauantaina 12.6. 2021 klo 10-15. Päivän aikana pääsee kokeilemaan mm. pienvenettä, kirkkovenettä tai seuran uusinta uutta eli coastal-venettä.

Takon soutajien seuran aktiivi Maija Laurikkala-Dewes kertoo tarkemmin Suomi meloo ja soutaa -päivästä:

 

Lue lisää aiheesta:

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Voit käyttää näitä HTML tägejä ja attribuutteja:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>