Työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla kesäkuussa yli 12 000 henkilöä vähemmän kuin vuotta aikaisemmin, ilmenee Pirkanmaan ELY-keskuksen tänään julkaisemasta kesäkuun työllisyyskatsauksesta. Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli reilut 1 110 henkilöä vähemmän kuin vuotta aiemmin.
Pirkanmaalla työttömien työnhakijoiden määrä oli kesäkuussa 28 263 henkilöä, laskua vuositasolla 12 290 henkilöä eli noin 30 prosenttia. Lomautettujen määrä oli 2 607 henkilöä, laskua kesäkuusta 2020 lähes 9 000 henkilöä.
Pirkanmaan työttömyysaste oli kesäkuussa 11,4 prosenttia. Tampereen seutukunnassa oli korkein työttömyysaste, 11,8 prosenttia ja matalin Lounais-Pirkanmaalla, jossa työttömyysaste oli 7,7 prosenttia.
ELY-keskuksen mukaan työttömyys on laskenut kaikissa ikäluokissa vuodentakaiseen tilanteeseen verrattuna. Työttömien työnhakijoiden määrä laski eniten erityisasiantuntijan työssä sekä palvelu- ja myyntityössä.