Uutiset

Yksi menehtyi Lahdentiellä sattuneessa onnettomuudessa

today28.3.2025

Background
share close

Yksi henkilö menehtyi eilen Lahdentiellä sattuneessa liikenneonnettomuudessa, kun henkilöauto törmäsi kuorma-auton keulaan Pälkäneen Kirpun ja Kangasalan Raikun välillä. Kuorma-auto oli säiliöperävaunullinen ja se kuljetti onnettomuushetkellä suolahappoa. Molemmat ajoneuvot syttyivät tuleen törmäyksen johdosta.

Autoissa oli ainoastaan kuljettajat, ja heistä henkilöauton kuljettaja menehtyi. Tätä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, mutta menehtymisen vuoksi asia ei etene syyteharkintaan. Kuorma-auton kuljettajalle ei aiheutunut onnettomuudessa fyysisiä vammoja.

Liikenne oli onnettomuuspaikalta poikki läpi yön. Raivaustyöt saatiin valmiiksi aamupäivällä, minkä jälkeen liikenne on palautunut normaaliksi.

Kirjoittaja: Kimmo Hoivassilta

Rate it

RADIO SUN TAAJUUDET

Etelä-Pirkanmaa 96,7

Ikaalinen ja Hämeenkyrö 96,3

Kankaanpään seutu 106,7

Parkanon seutu 91,7

Tampere 107,8

Ylä-Pirkanmaa 91,5

Radio SUN on osa Pirmedioita.

 
Juontajat:

studio@radiosun.fi

Mainosmyynti:

myynti@radiosun.fi

Mainostrafiikki:

radio@radiosun.fi

Uutis-, juttu- ja menovinkit: toimitus@radiosun.fi

Radio SUN

Suvantokatu 13

33100 Tampere

Studio 010 5844 655

WhatsApp 043 2170 273

Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käyttökokemuksen parantamiseksi. Tutustu tietosuojakäytäntöihimme täällä.

0%