Listeners:
Top listeners:
play_arrow
Radio SUN
– On oltava kilpailijoita parempi: ketterä, ratkaisukeskeinen ja aidosti henkilökohtainen, Aito Säästöpankin toimitusjohtajana 1. maaliskuuta aloittava Heini Piitulainen sanoo.
– Meillä asiakkaiden asiat otetaan nopeasti haltuun, ja yhteydenottopyyntöihin vastataan keskimäärin vuorokaudessa. Asuntolainaneuvotteluun pääsee jopa seuraavana päivänä, ja asiakas saa usein alustavan lainapäätöksen saman tapaamisen aikana, Piitulainen tarkentaa.
Satsaukset palvelun laatuun ja asiakasliiketoimintaan näkyivät myös numeroissa.
Pankki sai viime vuoden aikana 3 500 uutta asiakasta, ja asiakaskohtaamisten suositteluindeksi (NPS) oli 86,4. Pankin palvelukyky vahvistui entisestään, kun vuoden aikana työnsä aloitti 23 uutta säästöpankkiiria.
Yksityispankkisopimusten määrä kasvoi 56 prosenttia ja asiakkaiden rahastosäästöt 11 prosenttia.
Kun pk-yritysten luottokanta kasvoi valtakunnallisesti noin 2 prosentin vuosivauhtia, Aito Säästöpankin yritysluottokanta kasvoi 10 prosenttia. Suomalaisten kotitalouksien asuntolainat kasvoivat 0,1 prosenttia, Aito Säästöpankin asuntoluottokanta kasvoi 6 prosenttia.

– Vuonna 2025 avasimme uuden konttorin Turun keskustaan ja kasvatimme konttoriverkostomme 17 konttoriin neljällä eri maakunta-alueella. Teimme merkittävän strategisen panostuksen ostamalla Muutos LKV:n, mikä vahvistaa asemaamme asuntomarkkinoilla erityisesti Tampereen seudulla, Heli Piitulainen kertoo.
Aito Säästöpankin tase kasvoi vuoden 2025 aikana 10 prosenttia ja oli vuoden lopussa 1 540,4 miljoonaa euroa (1 399,8). Myös vakavaraisuus vahvistui entisestään, ollen 25,13 prosenttia.
Aito Säästöpankki ja sen omistajasäätiöt tukivat vuoden aikana liki 900 000 eurolla eri kohteita pankin toimialueella. Yhteensä tukea sai 242 kohdetta paikallisen hyvinvoinnin edistämiseksi. Lahjoituksilla tuettiin esimerkiksi Etelä-Pohjanmaan, Pirkanmaan, Satakunnan ja Varsinais-Suomen alueilla toimivia ensi- ja turvakoteja.
– On hienoa nähdä, miten Hyvien tekojen kautta pystymme vahvistamaan alueiden elinvoimaa ja tukemaan arjen tärkeitä toimijoita. Vuosi 2025 oli monella tavalla ennätyksellinen ja vahvisti edelleen asemaamme kuluttajien ja yritysten pankkina, kertoo Aito Säästöpankin helmikuun lopussa eläkkeelle jäävä toimitusjohtaja Pirkko Ahonen.
Kirjoittaja: Matti Pulkkinen
AITO SÄÄSTÖPANKKI OY Heini Piitulainen pirkko ahonen
Etelä-Pirkanmaa 96,7
Ikaalinen ja Hämeenkyrö 96,3
Kankaanpään seutu 106,7
Parkanon seutu 91,7
Tampere 107,8
Ylä-Pirkanmaa 91,5
Radio SUN on osa Pirmedioita.
studio@radiosun.fi
Mainosmyynti:myynti@radiosun.fi
Mainostrafiikki:radio@radiosun.fi
Uutis-, juttu- ja menovinkit: toimitus@radiosun.fi
Radio SUN
Suvantokatu 13
33100 Tampere
Studio 010 5844 655
WhatsApp 043 2170 273
Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käyttökokemuksen parantamiseksi. Tutustu tietosuojakäytäntöihimme täällä.