Listeners:
Top listeners:
play_arrow
Radio SUN
Taiteellinen johtaja Panu Raipia on vakuuttunut, että Palatsin uusi tuleminen jää tamperelaisen teatterin historiaan, kun avajaismusikaalikomediana nähdään maailmalla supersuuren suosion saavuttanut Tootsie.
David Yazbekin säveltämä ja Robert Hornin käsikirjoittama Tootsie-musikaalikomedia perustuu vuonna 1982 ensi-iltansa saaneeseen yhdysvaltalaiseen Sydney Pollackin ohjaamaan komediaelokuvaan.
Raipia kuvaa avajaisesitystä yhdeksi maailman hauskimmaksi musikaaliksi.
– Legendaarisen Palatsin ainutlaatuinen tunnelma yhdistettynä kiitettyyn ja maineikkaaseen Broadway-musikaaliin riemukkaaseen lentoon takaa unohtumattoman teatterielämyksen.
Raipia puhkuu intoa, kun pääroolissa Michaelina / Dorothyna nähdään musikaalinäyttelijä Antti L. J. Pääkkönen, joka pokkasi hiljan Teatterinna-palkinnon.
Kapellimestarina toimii Aleksi Laukkonen ja koreografina Osku Heiskanen. Lavastuksen suunnittelee Oskari Löytönen, puvut Leena Rintala ja valot Jussi Kamunen.

Kirjoittaja: Matti Pulkkinen
Etelä-Pirkanmaa 96,7
Ikaalinen ja Hämeenkyrö 96,3
Kankaanpään seutu 106,7
Parkanon seutu 91,7
Tampere 107,8
Ylä-Pirkanmaa 91,5
Radio SUN on osa Pirmedioita.
studio@radiosun.fi
Mainosmyynti:myynti@radiosun.fi
Mainostrafiikki:radio@radiosun.fi
Uutis-, juttu- ja menovinkit: toimitus@radiosun.fi
Radio SUN
Suvantokatu 13
33100 Tampere
Studio 010 5844 655
WhatsApp 043 2170 273
Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käyttökokemuksen parantamiseksi. Tutustu tietosuojakäytäntöihimme täällä.