Listeners:
Top listeners:
play_arrow
Radio SUN

Toimitusjohtajan työhuoneen seiniä koristavat tapetit, jotka kuvaavat säästöpankkitoiminnan kehitystä aina vuodesta 1822 lähtien. Piitulainen muistuttaa, että Aito Säästöpankin juuret juontavat vuoteen 1876, jolloin Ikaalisten Säästöpankki perustettiin. Se ja vuonna 1903 toimintansa aloittanut Luopioisten Säästöpankki panivat hynttyynsä yhteen vuonna 2010. Nykyään Aito Säästöpankki on koko ryhmänsä kärkeä.
Piitulainen arvostaa pankin historiaa, sen selviytymistä talouden vaikeina aikoina sekä kykyä, näkemyksellisyyttä ja tahtoa nostaa säästöpankkiaate ja -ryhmä myyttisen Fenix-linnun tavoin tuhkasta Suomen merkittäväksi finanssialan toimijaksi.
– Liiketoiminta perustuu vähäriskiseen vähittäispankkitoimintaan. Strategisina tavoitteina ovat kannattava kasvu, toimialaa parempi vakavaraisuus ja pääomapuskureiltaan terve taloudellinen kokonaisuus, hän tarkentaa.
Piitulainen on omimmalla maaperällään haastajana.
– Haastajapankissa kaikki asiat on tehtävä kilpailijoita paremmin. Meidän on tarjottava lisäarvoa. Se syntyy kohtaamisissa, joissa tilanne otetaan lujasti haltuun.
Piitulainen sanoo, että Aito Säästöpankki kasvattaa markkinaosuuttaan yksityishenkilöiden eli kotitalouksien ja pienten ja keskisuurten yritysten keskuudessa.
Ylioppilaaksi kirjoittamisensa jälkeen Piitulainen jatkoi Valkeakosken Kauppaoppilaitokseen. Hänen työharjoittelupaikakseen valikoitui 2000-luvun taitteessa silloin uusi If-vakuutusyhtiö. Norjalais-ruotsalainen omistaja myi Ifin osakkeet Sammolle, joten kaupan myötä vakuutusyhtiön ja pankin palvelut tulivat samoihin konttoreihin.
– Tutustuin Sammon paikalliseen pankinjohtajaan. Hänestä tuli minulle tärkeä esikuva, joka sanoitti koko toimialaa ja työmaailmaa niin houkuttavasti ja koukuttavasti, että pankinjohtajuus alkoi kiinnostaa minua. Veto oli niin voimakas, että hain Tampereen yliopistoon lukemaan kauppatieteitä pääaineenani yritysjuridiikka. Valitsin aineikseni nimenomaan niitä, joiden tiesin tukevan ammatillista tavoitettani.
Piitulaisen arjen ymmärrystä vahvisti realiteetti, jossa hän oli kahden lapsen äiti ja ahkera opiskelija.
Vahinkovakuutusten parissa työskentelyään Piitulainen pitää arvokkaana koko finanssialan ymmärtämistä ajatellen. Hän siirtyi pankkisektorille vuonna 2007, jolla hän on toiminut jo liki 20 vuotta.
– En ole katunut päivääkään uravalintaani.
– Minulla on palava halu auttaa ihmisiä, ratkoa heidän kanssaan asioita.
Piitulainen on tunnistanut persoonassaan voimakkaan tarpeen etsiä vastauksia ja löytää hyviä reittejä päämäärään. Siksi omakohtainen työskenteleminen asiakaspinnassa on ollut antoisaa ja valmentavaa.
– Minulle elämä ei näyttäydy eikä toteudu vain kolkkoina numeroina. Asialla on myönteinenkin puoli. Pohdin ratkaisuja numeroiden avulla. Vahinkovakuutusarjessa oivalsin empatian tärkeyden. Asiakkaat olivat joutuneet yllättäen kasvotusten pääsääntöisesti vaikeiden asioiden kanssa. Minulle hyvä asiakaspalvelu merkitsee sitä, että otetaan asiakkaan asiat vastuulliseen hoitoon.
Piitulaisen elämänpiirissä myyntityöllä ei ole kielteistä sävyä.
– Jos jollakin on oikeasti ratkaisu johonkin asiaan, kuulen sen mielelläni ja nappaan käyttööni, jos se on hyödyllinen.
– Kaiken tekemisen ytimessä on aina ihminen. Ihminen asiakkaana ja ihminen vahinkovakuuttamisen ja pankkitoiminnan ammattilaisena. Ihminen kohtaa ihmisen.
Piitulainen toivottaa kaiken tietotekniikan tervetulleeksi, ja hän tähdentää Säästöpankkiryhmän halua ja sitoutuneisuutta olla mukana finanssiteknologian voimakkaassa kehittämisessä.
– Face to face -vuorovaikutus ja pankkipalveluiden käyttäminen eri kanavissa, digitaalisissa sovelluksissa, verkkopankissa, automaateissa, eivät ole vastakohtia tai toisiaan poissulkevia mahdollisuuksia. Puhuminen luo turvallisen pohjan kaikelle kanssakäymiselle.
Piitulainen arvostaa asiakassuhdetta, jossa osapuolet lähestyvät toinen toistaan kunnioittavasti. Vuorovaikutus rakentaa luottamusta. Sellainen ilmapiiri mahdollistaa suoraan puhumisen.
– Kun keskusteluyhteys on alusta saakka tasavertainen, lähestyttävyys säilyy. Suhde muotoutuu ratkaisuhakuiseksi. Luottamus kantaa eteenpäin. Pankkitoiminta on asiakkaiden asioiden ratkomista ja se on myös tavoitteiden ja unelmien toteuttamista.
Aito Säästöpankissa työskentelee 150 ammattilaista. Pankilla on runsaat 70 000 asiakasta.

Piitulainen kuvaa, miten hän konkreettisesti tunnistaa tekojen seuraukset ihmisten arjessa: kodissa, työssä, harrastuksessa.
– Olin joulukuussa mukana Aito Säästöpankkia omistavan Ikaalisten Säästöpankkisäätiön apurahojen jakotilaisuudessa. Säätiö antoi rahaa noin 70 taholle. Paikalla oli edustus runsaalta 50 saajalta. Kun he kaikki kertoivat innoissaan, mitä näillä euroilla tehdään, miten vaikuttavaa toiminta on, kuinka moni on osallisena, apurahan merkitys konkretisoitui.
Piitulainen lisää, että myös Hyvät teot -kampanjan eurot menevät yhteiseksi hyväksi.
Aito Säästöpankki jakoi viime vuonna 900 000 euroa hyvinä tekoina 242 kohteelle.
– Elämme hyvin epävarmoja aikoja. Joskin odotuksia ja toiveita ennustettavammasta ja vakaammasta maailmasta on tunnistettavissa, hän miettii.
Piitulainen palaa lähihistoriaan todeten, että vuosien 2007-2009 finanssikriisin aiheuttajat tiedettiin.
– Kun ongelmien syntyjuuret ovat käsillä, niiden hoitaminen ja korjausliikkeet tehdään täsmälääkkeillä. Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainaan vuonna 2022 alkanut turbulenssi on saanut paljon juonteita, joten tilanne ei ole yksiselitteinen, eikä tilannekuva täysin kirkas.
Piitulainen sanoo, että onneksi Euriborkorot ovat olleet jo hyvän aikaa vakaat ja ennustettavat.
– Euriborit eivät elä jojo-liikkeessä ruokkien epävakautta.
– Odotan, kuten varmasti koko yhteiskuntamme ja maanosamme, rauhaa, vakautta ja ennustettavuutta.
Suomen Pankki on kertonut, että suomalaisilla kotitalouksilla on pankkitileillään enemmän talletuksia kuin koskaan aikaisemmin. Talletuksia on yhteensä runsaat 115 miljardia euroa.
– Säästäminen tuottaa ihmiselle turvallisuuden tunnetta, Piitulainen muistuttaa.
Kirjoittaja: Matti Pulkkinen
aito säästöpankki Heini Piitulainen säästöpankkiryhmä
Etelä-Pirkanmaa 96,7
Ikaalinen ja Hämeenkyrö 96,3
Kankaanpään seutu 106,7
Parkanon seutu 91,7
Tampere 107,8
Ylä-Pirkanmaa 91,5
Radio SUN on osa Pirmedioita.
studio@radiosun.fi
Mainosmyynti:myynti@radiosun.fi
Mainostrafiikki:radio@radiosun.fi
Uutis-, juttu- ja menovinkit: toimitus@radiosun.fi
Radio SUN
Suvantokatu 13
33100 Tampere
Studio 010 5844 655
WhatsApp 043 2170 273
Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käyttökokemuksen parantamiseksi. Tutustu tietosuojakäytäntöihimme täällä.